Informace MŠMT pro zákonné zástupce vycházejících žáků k přijímacímu řízení v letošním školním roce 2023/2024

Došlo ke spuštění webových stránek, které jsou hlavním zdrojem informací souvisejících s novým systémem průběhu a přijímání do středních škol a konzervatoří. Webové stránky se budou postupně doplňovat dalšími potřebnými informacemi. Zahrnou návody, jak v přijímacím řízení postupovat, harmonogram přijímacího řízení a další dokumenty s přijímacím řízením související. Prostřednictvím webových stránek bude také zpřístupněn informační systém, který umožní mj. plně elektronické přihlašování uchazečů nebo vytvoření listinné podoby přihlášky prostřednictvím výpisu z informačního systému, zveřejnění výsledků apod.
Webové stránky jsou dostupné na odkaze: www.prihlaskynastredni.cz.

Nahrávání pro Rock & Roll Band Marcela Woodmana

Rock & Roll Band Marcela Woodmana je legendární ostravská kapela se sídlem v restauraci Garage Club v Ostravě – Martinově. A právě sem byl pozván náš DPS Muzika, aby se podílel na natáčení nového CD této kapely. 27 . 11. 2023 „dvacítka“ našich žáků prožila zajímavé dopoledne v nahrávacím studiu.
Byl to určitě zážitek, na který se nezapomíná. Už se těšíme na vydání desky. Zde najdete několik fotografií.

Vánoční koncert na porubské radnici

2023 vystoupil náš dětský pěvecký sbor Muzika s vánočním koncertem na radnici ÚMOb v Porubě. V obřadní síni se sešlo početné publikum, které ocenilo potleskem vystoupení našich dětí. Vánoční atmosféru doplnil i vánoční punč a perníčky. Děti si kromě radosti z úspěchu odnesly také dárky, které jim náš porubský úřad připravil. Fotky si můžete prohlédnout zde.

Den bez batohu

Rok utekl jako voda a tak se 21. listopadu na ZŠ Valčíka opět konal Den bez batohu. Smyslem tohoto happeningu je připomenout miliony dětí na celém světě, které musí ujít do školy kilometry pěšky. Knihy a školní pomůcky přitom nosí v improvizovaných zavazadlech, protože si nemohou dovolit školní batohy. Happeningu se zúčastnily všechny třídy a pedagogický sbor včetně vedení školy. Akce se velice vydařila, v galerii se můžete podívat na fotografie a video si můžete prohlédnout zde.

Soutěž Kreslíř roku

V pondělí 13. listopadu se vybraní žáci z letošní třídy 8.A (Jiří Kohut, Helena Homolová, Elen Rykalová a Nikola Pavelková) zúčastnili každoroční výtvarné soutěže pořádané SUŠ Ostrava v ostravské galerii Plato. Účastníci mohli získat nové zkušenosti v malbě i kresbě, porovnat svou práci s ostatními soutěžícími a pro některé to vlastně byly i talentové zkoušky nanečisto. Na místo soutěže se můžete přenést díky vybraným fotografiím v galerii. Odborná porota posoudí práce všech účastníků, z nejlepších uspořádá výstavu v galerii Plato a při vernisáži ocení vítěze.

Několik fotografií najdete zde.

Výročí sametové revoluce

Proč v pátek 17. listopadu většina lidí nešla do práce a děti nemusely do školy, vysvětloval v minulém týdnu u vstupu do školy koutek, který připravila paní uč. Majerníková. Několika předměty z vlastní sbírky, informačními letáčky a krátkou hádankou žákům i návštěvníkům naší školy připomněla 34. výročí pádu komunistického režimu v Československu.

Tradiční soustředění DPS MUZIKA

S podzimem přichází termín našeho předvánočního soustředění. První listopadový týden (letos vyšel na 6. – 10. 11.) patří zpěvákům a muzikantům DPS Muzika ze ZŠ J. Valčíka.
Venku krásně svítí sluníčko a osvětluje nádherně zbarvené stromy. Nás ale počasí nezajímá. Dveře rekreačního střediska Rališka na Horní Bečvě jsou většinou zavřené. Z budovy se ozývá zpěv a zvuky hudebních nástrojů. To ustává pouze v době jídla a odpoledního klidu. I když ani to neplatí úplně, někteří „trénují“ i v době volna.
Ve středu vyrážíme na procházku kolem přehrady. Náš cíl – restaurace Valaška – je naše oblíbená restaurace. Dočkali jsem se i tradiční místní zmrzliny, pohárů, domácích bramborových penízků, zákusků, pochutnali jsme si výtečně.

(Pokračování textu…)

Soustředění pěveckého sboru Rolnička

Máme tady podzim a s ním spojená soustředění pěveckých sborů. Areál Setina navštívil v týdnu od 30. října do 3. listopadu 2023 tentokrát dětský pěvecký sbor Rolnička (žáci 4. a 5. tříd), který se pod vedením paní učitelek M. Hanelové a I. Šikulové věnoval především nácviku repertoáru na vánoční koncert, který proběhne dne 12. prosince v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Ostravě-Pustkovci. Kromě zpívání však na soustředění samozřejmě nemohla chybět všemi milovaná stezka odvahy, kterou tradičně připravují žáci 5. třídy, a diskotéka. Krásné počasí nám umožnilo také soutěžení a sportování venku, takže se nám celé soustředění nadmíru vydařilo.

(Pokračování textu…)

Dušičkové vykrajování dýní

Typickým plodem podzimu jsou kromě jablek, hrušek či švestek i dýně rozmanitých tvarů a barev. Kdybyste byli dýní, chtěli byste se proměnit v sladký kompot, lahodnou polévku, opomíjenou dekoraci v interiéru nebo by Vás lákalo dostat tvář a výraz, budit zájem i obdiv okolí? U nás ve škole dostalo celkem 60 dýní a 1 jablíčko šanci proměnit se ve veselé či strašidelné tváře, které jejich šikovní tvůrci z 1. i 2. stupně poslali do soutěže. Na školní terase se všechna díla postupně shromažďovala na přelomu října a listopadu. V pátek 3. listopadu si je prohlédla nejen odborná porota z řad učitelů, ale také vědaví školáci. Bylo opravdu velmi těžké rozhodnout, která z dýní je ta nejkrásnější či nejstrašidelnější, a proto se porota usnesla, že 1. místo, pochvalu a ocenění si zaslouží opravdu všichni tvůrci. Naši školní kolekci soutěžních dýní i jablíčko převlečené za dýni si můžete prohlédnout ve fotogalerii a videa si můžete prohlédnout zde.

Soustředění DPS Bambule v areálu Setina 16.-20. října 2023

I když teprve váhavě přichází ten pravý podzim a listí se sotva žlutě, červeně i hnědě zbarvuje, my už si zpíváme o cukroví, vánoční pohodě, anděli Páně, tajemné hvězdě a o narození Ježíška. Naši zpěváčci z 2. a 3. třídy se intenzivně soustředí na přípravu písniček, poctivě se učí texty a jistě se těší, až nastane ten kouzelný čas vánoční. A s ním přijdou i koncerty 1. a 5.prosince v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Pustkovci. Pod vedením paní učitelek Jitky Gřesíkové a Martiny Hanelové se zaposloucháte do cinkání rampouchů, sem tam Vás, publikum, probudíme ráznými rytmy a tóny, abychom zvěstovali tu radostnou novinu a zajásáme Gloria, in excelsis deo! Během říjnového soustředění v areálu Setina jsme nejen zpívali, ale děti také sportovaly, soutěžily a odpočívaly při procházkách. Spolu s p. vychovatelkami Denisou Lažkovou a Silvou Kaspříkovou objevily krásy lesa kolem areálu, našly studánku a prozkoumaly, co se dalo. Fotky najdete v galerii.

Den s enkaustikou

Ve třídě 3. A na ZŠ J. Valčíka proběhl Den s enkaustikou. Pozvali jsme si báječnou Bc. Soňu Petrulákovou, která se enkaustické malbě věnuje už mnoho let a přijela nás tuto starověkou techniku, která pochází již z doby antiky, naučit. V dnešní době se k malování horkým voskem využívají voskovky s obsahem včelího vosku a žehličkaNa horkou plochu žehličky se nanáší vosk. Tím se následně maluje na speciální hladký papír. Rozdělili jsme se do dvou skupin a pro začátek jsme zvolili jen dvě nebo tři barvy voskových pastelů, které jsme postupně přikládali na žehličku. Poté, co se vosk roztavil, jsme žehličku otiskli na připravený papír. Při nanášení barvy na papír jsme volili různé tahy a otisky žehličkou. Po zaschnutí jsme naše výtvory ještě vyleštili, čímž se výsledná práce ještě zdokonalila. Tato technika nás velice bavila a jistě se k ní zase vrátíme. Na naše prvotiny se můžete podívat v galerii.

Miniházená

Dne 5. října 2023 se žáci a žákyně 5.A zúčastnili soutěže v Miniházené, která se konala ve sportovní hale v Polance. Obě naše družstva – chlapecké i dívčí – obsadila 3. místo. V družstvu dívek nás reprezentovala Adéla Florčinská, Adéla Jíchová, Valerie Koteková, Karolína Krupníková, Anička Křížková, Aneta Kupčíková a NelaValášková. Chlapecký tým hrál ve složení Jonáš Soldán, Jakub Bochňák, Lukáš Kozub, Adam Beran, Jakub Pospíšil a Šimon Jurásek. Všem našim reprezentantům blahopřejeme a přejeme hodně dalších úspěchů.

Fotky si můžete prohlédnout v galerii zde.

Den školníka

V pondělí 2. října jsme ve škole společně oslavili Den školníka a vzdali jsme hold našemu panu školníkovi Luboši Ozdincovi. Chtěli jsme mu ukázat, jak moc si vážíme jeho práce, vynálezavosti, ochoty, trpělivosti a jak je pro nás důležitý. Bez něj a jeho někdy i neviditelné práce v pozadí by škola rozhodně nemohla fungovat.

Někteří z nás se za školníka převlékli, jiní mu složili báseň nebo přinesli malý dáreček. Doufáme, že si pan školník svůj den užil tak jako my.

Fotky prohlížejte zde a video na Youtube najdete zde.

Kaskadérský den

Začátek školního roku je u nás ve škole spojen s očekáváním parádní akce, kterou každoročně pro děti skvěle připravuje pan Hon a jeho tým.

13. září se všem divákům tajil dech při adrenalinových kouscích sourozenců Honových, kteří jsou žáky naší školy. Tobias navštěvuje 2.B a jeho bratr Sebastian již 8.B. Svoje kousky na moto-cyklech i čtyřkolkách zvládli bez jediného zaváhání a hlasitý potlesk jim byl skvělou odměnou.

Děti si také mohly prohlédnout zajímavá vozidla a měly možnost se v mnohých svézt. Řady na jízdu byly dlouhé, vzduch byl nabitý emocemi, radostí, ozýval se smích. Své spolužáky v minivozítku svezl také Tobík. Pořadatelé prokázali velkou trpělivost a ochotu. Pro děti i letos připravili bohaté občerstvení a krásné dárky ukryté v batůžku na záda.

Celé akci přálo také počasí, a tak diváci odcházeli na konci příjemného dopoledne s hromadou nezapomenutelných zážitků.

Panu Honovi a jeho týmu děkujeme za tuto úžasnou akci.

Fotografie najdete v galerii.

Sportovní den

Díky příspěvku zřizovatele (ÚMOb Poruba) na sportovní aktivity žáků porubských škol mohli žáci 4. až 9. ročníků strávit ve dnech 18. – 20. září 2023 jedno dopoledne mimo školní lavice ve sportovním areálu TJ Ostrava na Varenské ulici a věnovat se sportu pod dohledem trenéra nebo i mladých judistů. Žáci 8. a 9. tříd měli v pondělí štěstí na teplé podzimní počasí a vyzkoušeli si beach volejbal, autoškolu pro děti a padel venku v letních podmínkách, v hale se seznámili s judem. Žáci 4. a 5. ročníků už měli na počasí smůlu, a tak mohli sportovat pouze v halách – vyzkoušeli si badmingon, judo a míčové hry, ven se vydali pouze do autoškoly. Ve středu už se počasí umoudřilo, proto se žáci 6. a 7. tříd opět mohli těšit z podzimního sluníčka. Jen teplota jim neumožnila zkoušet beach volejbal, takže po padelu a autoškole byly v nabídce uvnitř v hale badminton a judo.

Dopolední sportování se všem účastníkům líbilo, což dokládají fotografie v galerii. Na konci dne je čekala kromě zážitků také malá sladká odměna za vynaloženou energii.

Fotografie si můžete prohlédnout v naší galerii zde.

Termíny přijímacího řízení na SŠ 2024

MŠMT v pátek 8.9. 2023 oznámilo termíny přijímacího řízení na SŠ: nově se budou zkoušky konat ne ve dvou za sebou jdoucích dnech, ale první termín bude v pátek 12.dubna 2024 a druhý termín až po víkendu, tedy v pondělí 15. dubna 2024. Toto je jedna z prvních a konkrétních změn, které deváťáky v letošním roce čekají.

Online bezpečí – užitečné odkazy

Na následujících odkazech najdete organizace (resp. projekty), na které se lze obrátit v případě, že narazíte na problém, který souvisí (nejen) s rizikovým chováním na interentu a při online komunikaci:

Projekt E-Bezpečí – celorepublikový certifikovaný projekt zaměřený na prevenci, vzdělávání, výzkum, intervenci a osvětu spojenou rizikovým chováním na internetu a souvisejícími fenomény: https://www.e-bezpeci.cz/index.php/o-projektu/oprojektu

Renarkorn – centrum primární prevence: https://www.cpp4u.cz/index.php/clanky

Poradna Bilého kruhu bezpečí: https://www.bkb.cz/pomoc-obetem/

Rizika internetu a komunikačních technologií: http://www.nebudobet.cz/

Linka bezpečí pro děti a studenty: https://www.linkabezpeci.cz/

Dětské krizové centrum: https://www.ditekrize.cz/

Online bezpečí – rady a návody

Zde najdete odkazky na stránky poskytující rady a návody, jak se pohybovat v rizikovém prostředí online komunikace:

Jak mohou naše děti používat sociální sítě bez rizika? https://www.sw.cz/blog/jak-mohou-nase-deti-pouzivat-socialni-site-bez-rizika/

Jak na internet – rizika sociálních sítí: https://www.jaknainternet.cz/page/1185/rizika-socialnich-siti/

Rizika sociálních sítí – kybergrooming, kyberšikana apod.: https://sancedetem.cz/deti-rizika-socialnich-siti

Rizika při online komunikaci: https://www.e-bezpeci.cz/index.php/rizikove-jevy-spojene-s-online-komunikaci/socialni-site

Pobyt v Jeseníkách

V týdnu od 12.6. do 16.6. se třídy 2.B a 3.A společně zúčastnily školy v přírodě v Jeseníkách v hotelu Neptun. Celý týden paní učitelky pojaly tematicky a už dlouhé týdny před odjezdem plánovaly program, aby si děti užily nezapomenutelný týden. Paní učitelky třídy rozdělily na dva týmy, jeden tým byli Římané a druhý Galové (jako v pohádce Asterix a Obelix) a společně se během pěti dnů snažily získat území pomocí bojových her, mezi které patřil například boj se štíty, hra pašeráci nebo hledání vlajky.

Veškeré hry a aktivity se i přes častou nepřízeň počasí podařilo realizovat venku, děti se tak mohly vyřádit a nadýchat čerstvého vzduchu. Když počasí nepřálo, v místní klubovně si děti užily hry, které pro ně připravily paní vychovatelky. Celý týden byl zakončen rozdáním odměn za vzorné chování, uklizený pokoj i vyhranou bitvu o území a odpoledne si děti zatančily na diskotéce.

(Pokračování textu…)

Olympijský diplom

Celý školní rok druháci z áčka ZŠ J. Valčíka v hodinách tělesné výchovy plnili a vylepšovali povinné disciplíny Olympijského diplomu, které testovaly jejich ohebnost, vytrvalost, rychlost, rovnováhu nebo třeba hbitost. Už jste někdy zkoušeli, jak dlouho vydržíte v postoji čápa nebo jak jste hbití v T-běhu? Děti z 2. A už to ví.

(Pokračování textu…)

Reuse centrum Ostrava

Byli jste někdy v Reuse centrum Ostrava? Je to místo, kde věci, které vyhodíme, dostávají další šanci. Ale nesmíme je vyhodit jen tak, musíme je odnést do sběrných dvorů. Tyto věci jsou v Reuse centru k dispozici pro všechny a jejich zakoupením podpoříte mnoho projektů a lidí v Ostravě.

Potřebujete něco do kuchyně či obýváku a nechcete utrácet? Rádi byste přetvořili nějaký kus nábytku na něco jiného a vůbec byli nějak kreativní a vyrobili si originální kousky do domácnosti, na chatu apod.? Pokud byste tohle všechny rádi udělali, ale neumíte třeba šít či čalounit, oni vás to tam dokonce i naučí!

(Pokračování textu…)

Olympijský běh

Rok se s rokem setkal a na ZŠ Valčíka se 21. června opět konal již tradiční školní olympijský běh. Slunce se naštěstí na chvíli schovalo za mraky, a tak nebylo takové horko a děti mohly přesně v 10 hodin vyběhnout či chůzí projít trasu dlouhou 1 km, která vedla okolím školy na hřiště. Šikovní deváťáci opět nezklamali a svědomitě uhlídali celou trať, aby děti mohly bezpečně doběhnout až do cíle. Ti nejobětavější dokonce s nejmladšími proběhli celou trať, aby se nám prvňáčci někde nezatoulali. Nejrychlejší dívky a chlapci získali odměny, ale nikdo nemusel být smutný, protože na každého účastníka běhu čekala v cíli medaile a sladká odměna. Tak zase příště! Několik fotografií najdete v galerii.

Škola v přírodě

V týdnu od 29. května do 2. června se děti ze 3.B a ze 4. tříd vydaly do školy v přírodě do hotelu Neptun na Malé Morávce v Jeseníkách.

Počasí akci letos přálo, a proto si všichni mohli užívat plnými doušky krásného okolí hotelu a strávit co nejvíce času venku. Na hřišti u hotelu se hrál fotbal a vybíjená. V okolí hotelu pro děti paní vychovatelky připravily spoustu her a soutěží. Všichni společně podnikli celodenní pěší výlet do Karlovy Studánky a na konci školy v přírodě i krátkou večerní stezku odvahy.

Ve škole v přírodě se některým dětem tak líbilo, že se jim ani nechtělo v pátek odjíždět domů.

Fotky najdete zde.

Návštěva ve Vídni

V pondělí 19. června vyrazili žáci 9. tříd vlakem na výlet do Vídně. Při pěší procházce z hlavního nádraží do centra města si mohli prohlédnout moderní vídeňskou architekturu i historické památky, např. Belveder (původně sídlo Evžena Savojského), Karlskirche, Hofburg a jeho klenotnici, katedrálu sv. Štěpána, nebo zahlédnout pověstné lipicány. Odpoledne navštívili známý zábavní park Prátr a podle svého uvážení mohli vyzkoušet některé z místních atrakcí.

Celému výletu přálo počasí, takže večer se domů výletníci vraceli nejen unavení, ale i lehce opálení.

Úspěch ve výtvarné soutěži

V květnu proběhl XXI. ročník výtvarné soutěže pod záštitou volnočasového střediska Korunka. Soutěž se každoročně koná při příležitosti Dne Země a Mezinárodního dne životního prostředí. Letos jejím tématem bylo Bezlesí. Úkolem účastníků bylo výtvarně vyjádřit, jak to vypadá ta, kde nikdy nebo dlouhou dobu nebyl les. Naše žákyně z 9.A Dominika Křupalová v této soutěži obsadila se svou výtvarnou prací krásné 3. místo v nejvyšší kategorii. Gratulujeme .

Projektový polytechnický den

Děti z 2. A ZŠ J. Valčíka měly polytechnický projektový den. V průběhu čtyř vyučovacích hodin řezaly, brousily, přitloukaly a lepily, až nakonec vyrobily originální dřevěné loďky i s plachtami, které si pomalovaly podle své fantazie. Při práce se naučily používat svěrák, pilku, kladívko a jiné nářadí. Nakonec se loďky všem povedly a na výsledek jejich práce se můžete podívat ve fotogalerii.