Otevření nového hřiště

Dne 15.6. bylo zprovozněno nové multifunkční hřiště v areálu školy. Od 1.7. je také otevřeno pro veřejnost (podle týdenního rozpisu).

image_print

Školní jídelna – uzávěrka

Z důvodu červnové uzávěrky lze stravné odhlašovat do 28.6.2021 do 13.00 hod.
Doplatky za neodhlášené obědy je nutné zaplatit do 30.6.2021.
Prosíme rodiče, máte-li v letošním školním roce přerušené inkaso na stravné a chcete opět od září obědy přihlásit, prosím o informaci na email nejpozději do 15.8.2021
U platby přes inkaso se budou vracet odhlášky za měsíc květen 28.6 a za měsíc červen 30.6. U platby v hotovosti si vratky za měsíc červen můžete vyzvednout ve dnech 29.6 a 30.6.

image_print

Ze života hmyzu (soutěž ke Dni Země)

Žáci 1. stupně se zapojili do výtvarné soutěže ke Dni Země s tématem Ze života hmyzu. Děti vytvořily úžasná díla, která si můžete prohlédnout kliknutím na odkaz ZDE, a získaly pochvalu. Z celkového počtu 283 prací se Nela Popová umístila na 1. místě. Výstava prací se uskuteční v květnu v Nákupním centru Géčko. Gratulujeme!

Nela Popová - vítězná práce
Vítězná práce – Nela Popová – 2.B

 

image_print

Matematický klokan 2020 – 2021

Matematický klokan – výsledky našich žáků

2020/2021

Kategorie CVRČEK:

1. Michael Rozkopa 84 b

2. Lukáš Lobodinský 78 b

3. Adam Hečko 68 b

Celkem se zúčastnilo 18 žáků ze třídy 3.B.

Kategorie KLOKÁNEK:

1. Kateřina Táslerová 4.B 104 b

2. Adam Ficek 5.B 98 b

3. Josef Dupák 5.B 93 b

4. Teodor Balhar 4.B 77 b

5. Adéla Škripková 5.B 74 b

6. Filip Šlachta 4.B 71 b

7. Ondřej Bukovský 4.B 69 b

8. Kristýna Honzková 5.B 67 b

9. Pavel Kruk 4.B 65 b

10. Jirka Kuchař 5.B 62 b

Celkem se zúčastnilo 15 žáků.

Kategorie BENJAMÍN:

1. Kateřina Plchová 6.A 66 b

2. Ema Růčková 6.A 65 b

3. Nikol Krainová 6.B 60 b

4. Petr Hummel 6.A 59 b

5. Veronika Mutinová 6.A 53 b

5. Lukáš Langer 6.B 53 b

7. Sophia Kiszová 6.A 50 b

8. Veronika Krčmářová 6.B 44 b

9. Jolana Fulnečková 6.A 43 b

10. Barbora Bukovská 6.B 41 b

10. Vojtěch Macalík 6.A 41 b

Celkem se zúčastnilo 15 žáků.

Kategorie KADET:

1. Alexandra Brychlecová 81 b

2. Kristýna Imrichová 63 b

3. Anežka Kubenková 53 b

3. Nikol Capuličová 53 b

5. Vojtěch Krčmář 51 b

6. Jakub Soldán 50 b

Celkem se zúčastnilo 6 žáků z 8.A.

Všem vítězným gratulujeme!!!

image_print

Deník kočky – povídka

Deník kočky B

Denisa Nespěšná

Tak toto jsem já, Britney. Jsem perská kočka s krásně karamelovou srstí. Je mi jeden kočičí rok, to je asi tvých šest let. Tak co, už ti to docvaklo? Ano, jsem mluvící a píšící kočka, která si píše svůj deník o svých všedních i nevšedních dnech. V příbězích se budu vyskytovat já a můj majitel William, ale všichni mu říkají Willi. Bydlíme ve Velké Británii ve městě Menchester. Máme tam velký dům se zahradou. Tak seznamování máme za sebou, a tak můžeme jít přímo k mému deníku…

Kapitola 1.

Willi nechápe

Je 5. 2. ráno, přesněji 9:30 a Willi pořád spí. Ale já mám HLAD. S tím se musí něco udělat…. Tak jsem se sebrala a hop na jeho postel. Nejdříve se projdu po jeho břiše a.…. nic, polechtám ho po noze ocáskem, cukne nohou a…. zase nic. A tady mě to přestalo bavit. Přišla jsem k jeho hlavě a spustím: meow meow meowwww meow. A on mě z té postele klidně shodí. No je tohle normální? Jen co se vydrápu zpět, jemně mu do obličeje strčím packou, no a zase nic. Tak udělám to stejné, ale s drápky.Konečně vyskočil. Hned potom co mi vyhuboval, šel do sprchy. Dobře, to jsem ještě přetrpěla. I když si vařil kávu, tak jsem to přetrpěla, ale tohle je přes čáru! On si klidně sedne!? A dost! Tady končí sranda. Já mám HLAD! Tak jsem odběhla do kuchyně a dotlačila jsem do obýváku misku na žrádlo, ve které kupodivu nic, opakuju-nic nebylo! Myslela jsem, že to pochopí. A víte, co on na to? „No, vidíš, jak jsi šikovná?“

No nic, tak se dnes asi nenajím. Je 11:00 a stále jsem neměla…. a podívejme se, v kuchyni je velký pytel granulí. Jen jsem ho spatřila a už jsem měla vytasené drápky. Rozběhla jsem se a pořádně jsem ho rozpárala. Kromě toho, že jsem se najedla, byl v kuchyni pořádný čurbes. A někdo z nás dvou to bude muset uklidit. No…. já to rozhodně nebudu. Tak se aspoň Willi naučí dávat mi najíst včas.

Kapitola 2

Veterina

NOOO, tak čím bych tak začala…Je 7. 2. a víte, co ten cvok Willi vymyslel? Kontrolu na veterině.

A víte proč? Ne proto, že bych to potřebovala, ale on se chtěl vidět s paní veterinářkou. Když jsem jako malá šla poprvé k veterinářce na očkování, ošetřovala mě veterinářka Ella Poppy Charplová. A tam se ten popleta Willi do veterinářky Poppy bláznivě zamiloval. A já jsem teď taková jejich spojka. Kdyby si s ní Willi radši domluvil rande. Ne, on mě radějii bude tahat po celém městě až na veterinu! Tak mě do kočičí přepravky nejdříve lákal na pamlsek. Můj pohled vyzařoval něco jako: Tak takhle blbá vážně nejsem, Willi. Tak to zkusil násilím. Rval mě tam jako kus hadru, ale marně. A pak se rozhodl, že to je k ničemu. Ale pak ho napadlo že mi zajde pro speciální veganské granule, které prodávají na veterině.

A abych řekla pravdu, není to žádná dobrota. Naopak – větší hnus jsem nikdy nejedla.

Ale přetrpěla jsem to. Hlavně že jsem se nemusela mačkat v přepravce. Později…

Ne že by mi to vadilo, ale Willi je už dvě a půl hodiny pryč, tak předpokládám že jim to vyšlo a šli někam na večeři. A opravdu Willi přišel tak rozjásaný, že mi zapomněl dát ty veganské granule. Ale pole toho, jak se tvářil,bych řekla, že ani žádné granule nekoupil….

Kapitola 3

Nová kočka

Je 10.2. a dnes má svátek Williamova teta Valentýna z Londýna. Myslela jsem si, že za ní pojedeme, protože Willi strávil dvě hodiny v koupelně. Ale ne, nejedeme nikam. Willi celý rozdováděný a s úsměvem na tváři odkráčel do práce. Ještě na mě mezi dveřmi zavolal: „A Britney, uprav se, na večeři přijde kočka.“

V tu chvíli jsem celá ztuhla. Měla jsem spoustu otázek. Jako že se budu o všechno dělit s nějakou novou kočkou? Kde bude spát? Co bude jíst? Budeme mít každá svou misku? Bude to taky perská kočka?

Bude mít na mě Willi vůbec čas? Bude ji mít Willi radši než mě? A tohle jsem si ve své kočičí hlavě pořád promítala. Měla jsem strach, jestli mě Willi nevykopne na ulici. Nehybně jsem ležela na sedačce tak, jak jsem celá ztuhla. Čekala jsem, co bude, až Willi přijde domů. Pořádně mě vystrašil, když odemykal vchodové dveře. Ale… do dveří nevstoupil Willi, ale KRÁSNÁ dáma. Jmenovala se Ella Poppy Charplová a byla to veterinářka. Willi a já už jí známe, ale o tom už víte.

Dávala jsem si dohromady Poppy s ranní větou Williho a… a pak mi to docvaklo! Dnes je den svatého Valentýna a Willi si přivedl svoji přítelkyni! A hned jsem měla čistou hlavu a po dlouhém a namáhavém dni jsem mohla konečně spát.

No a čas šel dál a po třech měsících se stalo toto:

Kapitola 4

Stěhování

Tak dnes je 10.5. Ano, jsou to přesně tři měsíce, co k nám přišla Poppy na večeři. A… Chtěla jsem dnes psát o tom, jak Willimu asi hráblo. Ale mám úplně nové téma! Před domem nám zastavila velká dodávka s velkým nápisem: Stěhování na míru. Co? My se budeme stěhovat? Taková otázka ve mně zněla pořád dokola. Dokud se ve dveřích nezjevila Poppy s kufry v rukou. A hned mi to bylo jasné! Poppy se k nám po třech měsících chození s Willim stěhuje! No paráda! Budou mít na mě tolik času, až to nebude ani možné! Ale opak byl pravdou. Byla jsem ráda, že mi dali dvakrát denně najíst. Když zrovna nebyli v práci, tak byli v posteli. A to jsem jim trpěla víc jak devět měsíců. A pak to Willi a Poppy zakončili Poli. Ano, narodila se jim dcera Poli. Byla to moc milá a hezká holka. Měla mě moc ráda a pořád se se mnou mazlila. Byla jsem moc ráda, že ji máme. Po narozeni Poli se všechno točilo jen kolem ní. Ale mě to nevadilo. Byla jsem moc ráda, že se tady cítila v bezpečí. Jednoho dne, přesně na narozeniny Poppy, si před ní Willi klekl s prstýnkem v krabičce. Prý se tomu říká zásnuby. A po zásnubách bývá svatba. Takže budu mít o čem psát….

Kapitola 5

Svatba

Už od rána se tady konaly přípravy ke svatbě.

Nejprve začnu u nevěsty – Poppy. Nejdříve ze všeho ji nádherně nalíčili, pak s ní nacvičili pochod k oltáři, pak jeli vybrat šaty do půjčovny, doma si je oblékla, pak ji nádherně nazdobili vlasy a nakonec dostala květinu, se kterou půjde k oltáři. A teď ženich – Willi. Nejprve si vyrazil vybrat sako, potom si nacvičil pochod k oltáři a…….. Byl připraven. Ano poněkud časový rozdíl, ale znáte to, dáma musí vypadat jako dáma.

No a konečně došlo k obřadu. Sjely se obě velké rodiny. Všichni seděli uspořádaně. A já? Já jsem seděla na pravé straně za nevěstou. Ach, byla to opravdu dojemná chvíle. 

No a pak došlo na pravý opak. Všichni začali slavit. A pili a pili a pili. Nakonec došlo k nějakým těm tradicím. Třeba hození kytkou za sebe. 3……2…….1…… TEĎ. Spadla asi tři cm přede mě. Já na to: „ No, děkuji pěkně. Ale jsem moc mladá na to, abych se vdávala,“ a odešla jsem. 

Najednou bylo ráno a všichni už spali. Já taky, samozřejmě.

Jsem zvědavá, co bude příště…….

 

Doufám, že se vám moje část deníku líbila. Možná vydám i další. Děkuji a mějte se pěkně.

Pac a pusu posílá:

BRITNEY

image_print

Školní psycholog – Mgr. Vendula Bechná

Vážení rodiče,

Činnost školního psychologa je samostatná poradenská činnost, která není přímou součástí vzdělávací činnosti školy. Jedná se o komplexní službu žákům, jejich rodičům a pedagogům, která vychází ze standardních činností vymezených ve vyhlášce č. 72/2005 Sb. o poskytování poradenských služeb ve školách a školských poradenských zařízeních.

Školní psycholog je nezávislý pracovník školy a je vázán mlčenlivostí. Se všemi citlivými údaji bude zacházeno v souladu se zákonem č.101/2000 Sb. o ochraně osobních údajů ve znění pozdějších předpisů. Je členem školního poradenského pracoviště, spolu s výchovnou poradkyní a metodikem prevence.

Náplní mé práce je:

  • poradenská činnost a individuální konzultace pro žáky, jejich zákonné zástupce a pedagogické pracovníky v souvislosti s výukovými, výchovnými, vztahovými, rodinnými či osobními problémy žáků

  • krizová intervence žáka, který se ocitne v psychicky náročné situaci

  • prevence školního neúspěchu žáků (náprava, vedení, apod.)

(Pokračování textu…)

image_print

Práce žáků v distanční výuce: Komiksy 4.A

Distanční výuka může být i hodně zábavná. Žáci 4. A v rámci českého jazyka tvořili komiksy v aplikaci storyboardthat.com na libovolné téma. Své komiksy umísťovali na sdílenou nástěnku Padlet.com, kde se mohou svými díly navzájem inspirovat.

 

image_print

Celé Česko čte dětem – soutěž KNIHO-REJ

V rámci projektu Celé Česko čte dětem se v únoru žáci 2. B, 3. A a 3. B zapojili do čtenářské soutěže KNIHO-REJ.

Po přečtení zajímavé knihy Banán – Podivuhodná cesta Bruna Banána z plantáže až do koše autorky Anny Novotné, se děti zamyslely nad tím, jak dlouhou cestu musí některé potraviny urazit, než se dostanou do jejich svačinového boxu. Uvědomily si, že bychom jídlem neměli plýtvat a odpovídaly na záludné otázky, které otestovaly jejich pozorné čtení.

image_print

Celé Česko čte dětem – soutěž KNIHO-REJ

V rámci projektu Celé Česko čte dětem se v lednu žáci 3. B zapojili do čtenářské soutěže KNIHO-REJ.

Po přečtení vybrané knihy měli odpovídat na záludné otázky. Žákyně Amálie Ondrášková to zvládla výborně a vyhrála krásný knižní dárek – Pia Hagmarová: Klářino trápení.

Gratulujeme.

image_print

Dopravní výchova online

Kdo je účastník silničního provozu, můžu na stezce pro chodce potkat cyklistu nebo co znamená na značce pro nemocnici písmeno H?

Naši žáčci třetích ročníků ze Základní školy Ostrava-Poruba na ulici Josefa Valčíka se v lednu pilně připravovali na slavnostní vstup do silničního provozu. Krize, nekrize.

Díky příslušníkům Městské policie – úsek prevence, kteří také naskočili na online vzdělávání pomocí videokonferencí, si děti osvěžily a některé i obohatily své znalosti dopravních značek a zejména si ujasnily bezpečné chování v silničním provozu. V další fázi prakticky ověříme, jak děti obstojí v provozu na dopravním hřišti. Ale to zase příště, v příštím školním roce.

Držte jim palce, ať potkáváme na cestách jen vzdělané a kvalitní budoucí řidiče.

image_print

Sněhuláci pro Afriku

Sněhuláci pro Afriku

Naše škola se rozhodla zapojit do 8.ročníku celorepublikového charitativního projektu Sněhuláci pro Afriku. Akci pořádá společnost Kola pro Afriku, obecně prospěšná společnost (www.kolaproafriku.cz) a pomáhá tak africkým dětem, pro které je často cesta do školy nedostupným snem. Tento projekt by měl vydělat peníze na přepravu dalších kol do Afriky, konkrétně do Gambie.

Akce proběhla 12. ledna a zúčastnilo se jí asi 60 žáků 1. a 2. tříd. Aby děti pochopily smysl celé akce, nejprve zhlédly dokument o dětech v Gambii, které musí chodit do školy pěšky mnoho kilometrů denně. Pak se s vervou pustily do stavění sněhuláků. Při dobrovolném startovném se nakonec vybralo 4200 Kč. Žáci naší školy se nejen pobavili, zasoutěžili si o nejoriginálnějšího sněhuláka, ale také pomohli i se svými rodiči dobré věci.

image_print

Online veletrh středních škol MS Kraje na rok 2020 – 2021

Veletrh je organizován Moravskoslezským krajem, Moravskoslezským paktem zaměstnanosti a Úřadem práce České republiky v Ostravě a je určen žákům, jejich zákonným zástupcům a všem uchazečům o studium na středních školách v našem kraji pro školní rok 2021/2022. Online Veletrh středních škol MSK je realizován pod záštitou náměstka hejtmana kraje pro školství a sport Mgr. Stanislava Folwarczneho, jehož dopis Vám byl dne 11. ledna 2021 zaslán prostřednictvím datové schránky.

Přípravy a neveřejný zkušební provoz webu jsou v plném proudu a nic nebrání spuštění Veletrhu dne 18. ledna 2021! Učitelé a případně i žáci z aktuálně 116 přihlášených středních škol všech zřizovatelů působících na území Moravskoslezského kraje budou distanční formou prezentovat školu a odpovídat na otázky zájemců o studium, a to prostřednictvím aplikace ZOOM na portálu veletrh-skol.msk.cz, který bude veřejnosti zpřístupněn od pátku 15. ledna 2021.

Online prezentace středních škol bude v našem kraji probíhat ve dnech 18. ledna až 4. února 2021 po jednotlivých okresech (pro školy sídlící v daném okrese), v každém okrese vždy ve dvou stanovených dnech v čase 10:00 – 18:00 hodin.

(Pokračování textu…)
image_print

Projekt na podporu digitální výuky na rok 2020

Projekt Statutárního města Ostravy na podporu digitalizace školství, digitálních kompetencí pedagogů využitelných pro distanční výuku, odborných předpokladů, online výuku a aktivit souvisejících s formou online výuky v základních školách zřizovaných městskými obvody Statutárního města Ostravy. Na tento projekt jsme získali 80.000 Kč.

Logo Ostravy

image_print

Kristýna Prchalová ze ZŠ J. Valčíka získala Mezinárodní cenu vévody z Edinburghu (DofE)

Program DofE (The Duke Of Edinburgh’s International Award) je  mezinárodní vzdělávací program, podporovaný britskou královskou rodinou, který umožňuje mladým lidem  ve věku od 13 do 26 let zapojit se do tří zvolených aktivit (sport, talent a dobrovolnictví) a plnit je. U každé aktivity si účastník stanoví určitý cíl, který ho motivuje a posunuje dál. Každá aktivita je nakonec završena týmovou expedicí v přírodě. Celou svou cestu účastník zaznamenává do online aplikace, a když potřebuje pomoc, má k dispozici vedoucího, který poradí.

Program má tři úrovně – bronzovou, stříbrnou  a zlatou, které se liší délkou programu (3, 6, resp. 12 měsíců): důležité je naučit se něco nového a dosáhnout svých cílů

Na světě je 1,3 milionu mladých lidí, kteří program DofE plní. V České republice program funguje ve více než 230 školách a organizacích a věnuje se mu více než 5000 ú častníků.

Žákyně naší školy Kristýna Prchalová z 9.A dokončila stříbrnou úroveň. Ten, kdo dosáhne takové úrovně, má mj. nárok zúčastnit se slavnostní ceremonie za účasti členů královské rodiny a předání prestižního certifikátu z rukou známých osobností. Certifikát uznávají univerzity i zaměstnavatelé po celém světě.

Ceremonie se uskutečnila 16.12. 2020, ale kvůli  nouzovému stavu pouze online. Součástí byly mj. gratulační proslovy a take vzkaz od Jeho královské Výsosti prince Edwarda. I tak si Kristýna celou ceremonii opravdu užila. Blahopřejeme.

image_print

Informace k letošnímu přijímacímu řízení

Přihlašování ke vzdělávání

  • Uchazeč (nebo zákonný zástupce nezletilého uchazeče) podává přihlášku do denní formy vzdělávání na střední škole řediteli střední školy do 1. března 2021.
    Přihláška se podává na předepsaném tiskopisu.
    Pro první kolo přijímacího řízení do denní formy vzdělávání lze podat dvě přihlášky. Pokud uchazeč podává dvě přihlášky, uvede na každé z nich také údaj o škole a oboru vzdělání, kam podává druhou přihlášku. Součástí přihlášky nezletilého uchazeče je jeho souhlasné vyjádření. Podáním přihlášky do oboru vzdělání s talentovou zkouškou není dotčeno právo uchazeče podat přihlášku(y) ke vzdělávání v oboru vzdělání bez talentové zkoušky.

(Pokračování textu…)

image_print