Informace k případné hybridní výuce.

Pokud bude na základě aktuální epidemické situace stanovena hybridní výuka, budou rodiče třídním učitelem na tuto skutečnost upozorněni. Vždy dostanou sdělení, v jakém termínu hybridní výuka probíhá.

V rámci hybridní výuky se nevyučují výchovy (kromě OV) .

Pokud bude ve třídě na prezenční výuku přítomno více než 60% žáků, pak hybridní výuka probíhat nebude a bude se pokračovat pouze v prezenční výuce.

Prosíme sledujte denně informace ve Škole online.

image_print

Preventivní testování – aktuálně

Vážení rodiče,

informujeme Vas, že v období od 3. do 16. ledna 2022 bude ve škole probíhat pravidelně preventivní screeningove testování žáků s frekvencí 2x týdně, vždy v pondělí a čtvrtek.

Od 17. ledna 2022 bude testování probíhat v pondělí nebo první vyučovací den v týdnu po dobu platnosti mimořádného opatření. Testování podstoupí všichni žáci, tedy i ti očkování a po prodělanem onemocnění COVID – 19.

Testovat se dále nemusí žák, který doloží negativní výsledek testu provedeného v odběrovem místě. Takový test nahrazuje pouze ty termíny testování ve škole, při kterých je výsledek testu stále platný (tedy 72 hodin u PCR a 24 hodin u antigeniho testu).

Žáci II. st. se testují vždy 7.15hod., žáci I. st. v 8.00hod. Žáci, kteří přicházejí do ranní družiny se testují ve školní družině.

image_print

Mezinárodní projekt LET´S SING ORATORIO MUSIC proběhl úspěšně

V neděli 5. 12. 2021 proběhla ve Slezském divadle Opava slavnostní premiéra oratoria Josepha Haydna „Stvoření světa“. Jedním z účinkujících byl Dětský pěvecký sbor Muzika se Základní školy Josefa Valčíka 4411 v Ostravě – Porubě pod vedením Mgr. Lenky Roupové a Mgr. Pavly Dědičové. Děti se zhostily sborových částí oratoria opravdu se ctí. Předvedly vynikající výkon, který byl oceněn dlohotrvajícím potleskem. Mladí sboristé tak doplnili výborné výkony mladých sólistů – vítězů pěvecké soutěže duchovní hudby Consorso Internationale Musica Sacra 2020 v Římě.

Pod taktovkou italského dirigenta Fabrizia Da Rose a režijního zpracování Ilji Racka tak bylo předvedeno toto fenomenální dílo, které i díky scénografii Dany Hávové zaujme všechny generace posluchačů a diváků. Další reprízy proběhly také v dalších prosincových dnech a ještě nás čekají 2 představení v lednu 2022 (4. 1. 2022 v 19. 00 hodin a 15. 1. 2022 v 18.00)

Jsme velmi rádi, že naši žáci se projektu účastnili a mohli být přítomni tak velkému hudebnímu dílu.

Fotografie si můžete prohlédnout v galerii a videa ze zkoušek na našem Youtube kanálu: https://youtube.com/playlist?list=PLLPBvTUwDmBGh5COex79HXaKp70b7pTLs

 

image_print

Stará promítačka

Bylo, nebylo…

To si tak s páťáky ve vlastivědě povídáte, jak si děti dříve hrály a najednou vás napadne, že vám doma ve skříni leží padesát let stará dětská promítačka. Tak jim složitě vysvětlujete, jak to fungovalo.

„A víte co?“, povídá paní učitelka Mihálová, „tak já vám ji přinesu do školy a rovnou vám to všechno ukážu.“ A tak paní učitelka promítačku a uschované pohádky přinesla, vyměnila starou slabou žárovku za led žárovku (tedy takové parádní světlo jsme kdysi neměli) a může se promítat.

A tak prvňáci z áčka ze ZŠ J. Valčíka v českém jazyce rozšiřují své komunikační dovednosti pomocí starých pohádek na filmových pásech, které sami ručně posouvají, učí se vyprávět podle obrázků a seznamují se s příběhy, které třeba ještě nikdy neslyšeli. A co páťáci, bez kterých by se na stařičkou promítačku málem zapomnělo? No promítají přece taky!

Níže najdete několik fotografií z promítání.

(Pokračování textu…)

image_print

Výlet do Slezského zemského muzea v Opavě

V úterý 14. 2. se třída 1. A rozhodla strávit předvánoční čas výletem do Slezského zemského muzea v Opavě. V krásném prostředí historické budovy si nejprve každý vybral dvě foukané baňky, které si pomocí lepidla a různobarevných třpytek nazdobil. Potom na nás čekal výukový program O sněhové vločce a medovém perníčku. Vyzkoušeli jsme si zahrát na citerku, pouštět lodičky ze skořápek nebo si povídali, kdo to byly Lucie. V Opavě se nám moc líbilo. Kam se asi podíváme příště? Na fotografie se podívejte v galerii.

image_print

Generace prarodičů

Čtyři žákyně naší školy se zapojily do literární soutěže Generace prarodičů. Jejich práce jsou zveřejněny na níže uvedených odkazech. O výsledku soutěže rozhoduje také hlasování veřejnosti. Pokud byste jejich práce chtěli podpořit v hlasování, klikněte na níže uvedené odkazy, kde si vzpomínky jejich prarodičů můžete přečíst a můžete jim také dát svůj hlas. Hlasování probíhá do 9. prosince 2021 do 9.00 hod.

https://www.balonek.cz/souteze/literarni-souteze/?list=3  – práce Elen Rykalové ze 6.A

https://www.balonek.cz/souteze/literarni-souteze/?list=7  – práce Venduly Šindlerové z 8.A, Kristýny Imrichové z 9.A a Elen Navrátilové z 9.B

image_print

Na obědě u čertů a Mikuláše

Protože Mikuláš s čerty a andělem obcházel české domácnosti v neděli večer, mohl si v pondělí v poledne dovolit ještě malou brigádu v naší školní jídelně. Se svým týmem navařil i vydal stravu dětem a zaměstnancům naší školy i sousední ZUŠ. Jelikož nikdo ze strávníků nebyl stoprocentní hříšník, všichni dostali svou porci oběda a nikdo nebude mít v dalších dnech absenci kvůli tomu, že byl čerty odnesen do pekla.

(Pokračování textu…)

image_print

V lesoparku Bělský les

V pondělí 22. listopadu jsme s žáky z 1. A zavítali do lesoparku Bělský les, kde jsme se setkali s lesníkem Pavlem. Ten nás provázel lesem a ukazoval nám vše, co můžeme v lese najít či pozorovat. Už víme, co je oplocenka a k čemu slouží, jak se ochraňují mladé stromky před okusem zvěře nebo jak poznáme stáří stromu. V bažantnici jsme si prohlédli třeba bažanta stříbrného či diamantového. V areálu lesní školy jsme sbírali duběnky a poznali, jak se z nich dá vytvořit inkoust, kterým psali naši předci. V teple lesní školy jsme se zase přiučili o rozích a parozích nebo poznávali různá vycpaná zvířata a ptáky. V lese a výukovém centru se nám moc líbilo a těšíme se na příští návštěvu. Na fotografie se můžete podívat v galerii.

image_print

Makerspace dílna

V pondělí 8. listopadu jsme v naší nové školní knihovně přivítali knihovnice z oddělení vzdělávání, vědy, výzkumu, vývoje a digitalizace z Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě, které si pro žáky 2. B, 3. A, 4. B a 5. B připravily MAKERSPACE DÍLNU. Děti (a nejen ty) nevěděly, co si pod tím pojmem mohou představit a bylo pro ně úžasným překvapením zjištění, že se jedná o tvůrčí dílnu, která využívá moderní technologie. Děti se konkrétně seznámily s OZOBOTY – robůtky, kteří se programují kreslením. Z těchto milých, malých svítících kuliček se staly Červené Karkulky, které musely děti provést celou známou pohádkou. Jejich nadšení z této zkušenosti stále trvá, dokonce rozmýšlejí, zda si o Ozobota nenapíší Ježíškovi k Vánocům. Děkujeme za úžasnou akci a těšíme se na další!

image_print

Výtvarná soutěž Kreslíř roku

Dne 2.11.2021 proběhla v galerii Plato výtvarná soutěž Kreslíř roku určená pro výtvarně nadané žáky ZŠ a ZUŠ. Tuto jedinečnou soutěž pořádá SUŠ Ostrava ve spolupráci s galerií Plato. Letos se jí zúčastnili 4 žáci ze 7.-9. tříd naší školy pod vedením paní uč. M. Mutinové. Jejich úkolem bylo během cca tří hodin vytvořit uhlem potrét přítomného modela/modelky.

S velikým potěšením oznamujeme, že Eliška, žákyně naší 7.B, obsadila v kategorii kreslířů do 12 let 1. místo a další 3 účastníci dostali čestná ocenění. Soutěže se zúčastnilo ve všech kategoriích asi 60 dětí.

Vernisáž nejlepších prací proběhne spolu s předáním cen vítězům 2.12.2021 od 16 hodin opět v galerii Plato. Přijďte se podívat.

Fotky prací si můžete prohlédnout ve fotogalerii: https://www.zonerama.com/zsvalcika/Album/7865930

image_print

Vítězství v soutěži o nejkrásnější dort !

Už jsou známy výsledky soutěže o nejkrásnější narozeninový dort pro nákupní centrum Géčko, do které jsme se zapojili. Vítězové slaví a my jim moc gratulujeme!

Na 1. místě se umístila třída 4. A z naší školy. Děti i paní učitelka si pochutnaly na vynikajícím dortu, který získali. Výherní dorty upekly cukrářky „Buchty v zástěře = dvě holky, které rády pečou! ♡“ a měly je opravdu skvělé.

Na 2. místě se umístila 3. třída z Gymnázia ZŠ a MŠ Hello s.r.o., gratulujeme.

3. místo patří opět naší škole. Tentokráte třídě 3. B, která vytvořila nadýchaný svatební dort a také si při oslavě vítězství na jednom báječně nadýchaném pochutnali.

Bramborová medaile za 4. místo pro naši třídu 4. B se zdála být zprvu zklamáním, ale z výhry jsou všichni žáci nadšeni. Získali totiž volné vstupenky na hokejové utkání HC Poruba a VHK Vsetín, na které se už moc těší.

Fotografie si můžete prohlédnout v galerii zde: https://www.zonerama.com/zsvalcika/Album/7865922

image_print

Dopravní výchova 4.B

Ve čtvrtek 11. 11. žáci 4. B ověřovali své znalosti pravidel silničního provozu a dovednosti cyklisty na Dětském dopravním hřišti Bílovecká, Ostrava-Svinov. Se strážnicemi městské policie si zopakovali dopravní značení, pravidla a zásady bezpečnosti a připravovali se také prakticky – jízdou na kole či koloběžce. V další fázi výuky, která proběhne na jaře, se pokusí získat průkaz cyklisty a zařadit se tak mezi samostatné kvalitní řidiče bezmotorových vozidel. Už se moc těší!

 

image_print

Projektový den TechnIQ

V pátek 5. listopadu vyrazili žáci 1. A do střediska volného času v Ostravě – Zábřehu, kde se zúčastnili projektového dne TechnIQ. Vyzkoušeli si spoustu aktivit zaměřených na robotiku či polytechniku. Kreslili 3D perem technikou obkreslování, ovládali Ozoboty a zakreslovali ozokódy. Namalovali obrázky, které využili k výrobě své vlastní placky nebo na výrobu hrnku pro paní učitelku za pomoci sublimačního tisku. Díky virtuální realitě se ocitli v lese, na mořském dně či pustém ostrově. A to zdaleka nebylo všechno. Děti měly možnost pracovat s elektronickou stavebnicí,  se dřevem nebo pozorovat v akci několik 3D tiskáren. Dětem se akce velmi líbila.

V galerii najdete několik fotografií z akce: https://www.zonerama.com/zsvalcika/Album/7865878

image_print

Školní kolo Pythagoriády 2021 – 2022

2.11.2021- někteří žáci byli v karanténě nebo nemocní a soutěže se nezúčastnili.

6.ročník

1.Klára Brezňanová 6.B 13 b

2.Václav Přeček 6.B 12 b

celkem se zúčastnilo 6 žáků

7.ročník

žádný úspěšný řešitel

celkem se zúčastnilo 15 žáků

(Pokračování textu…)

image_print

Desatero pro primární prevenci

Naše škola se připojila k projektu Desatero pro primární prevenci, který je podporován MŠMT ČR. Organizátorem je nezisková organizace Presafe, která realizuje činnosti vedoucí k prevenci sociálněpatologických jevů ve společnosti.

Projekt je zaměřen na žáky druhého stupně. Smyslem je předcházení rizikovému chování ve školách.

Projekt je možné využít i v případě distační výuky. Jedná se o 10 videoklipů, které se zaměrují na témata primární prevence – užívání tabákových výrobků, stalking, týrání a zneužívání dětí, užívání návykovách látek, domácí násilí, alkoholismus, šikana, poruchy příjmu potravy, sebepoškozování a nelátkové závislosti. Kipy jsou provázeny elektronickými kvízy, které žáci na závěr vyplní.

Projekt se bude realizovat v I. pololetí v hodinách občanské výchovy.

image_print

Den zdraví na Střední škole zdravotnické v Ostravě-Vítkovicích

Naši čtvrťáci se už podruhé zúčastnili akce Den zdraví, kterou organizuje Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická Ostrava, p.o.

Děti si během dopoledne prošly různá stanoviště, jako by procházely odděleními v nemocnici. Věnovali se jim studenti střední školy a učitelé. Žáci měli možnost nakouknout také do sanitky s její posádkou a zjistit, jak se tam zachraňuje život. Byli mimo jiné i svědky ukázky, jak pracují policisté se psy.

(Pokračování textu…)

image_print

Slavnostní otevření školní knihovny

V rámci 11. Týdne čtení dětem – projektu Celé Česko čte dětem – proběhlo v týdnu od 4. do 8. 10. 2021 slavnostní otevření školní knihovny.

Během tohoto týdne měly děti možnost v rámci výuky navštívit školní knihovnu, poslechly si ukázku z jedné z knih vhodné pro četbu v jejich ročníku a pak zpracovaly nachystaný pracovní list. Pro všechny účastníky akce byla připravena sladká odměna a své pracovní listy odevzdali do slosování. Pro účely losování byly třídy rozděleny do tří kategorií – podle ročníku. Z každé kategorie byli vylosováni 3 vítězové, kteří si odnesli za svou práci knižní odměnu.

Školní knihovna bude dětem k dispozici každý týden ve středu od 9.35 do 9.45 a ve čtvrtek ráno od 7.30 do 7.50 a odpoledne od 13.15 do 13.45. Beletrii či naučnou literaturu ze školní knihovny si děti mohou zapůjčit domů. Součástí knihovny je také čítárna, která je určená pro práci v rámci výuky češtiny a z níž se knížky domů nepůjčují.

Zároveň ve škole v tomto školním roce začal fungovat knižní koutek v přízemí školy v blízkosti šaten. Knihy z polic si žáci mohou volně půjčovat či odnést domů a zároveň také mohou do knižního koutku přinést na výměnu jiné knihy, které se doma s rodiči rozhodnou už ze svých knihovniček vyřadit. Přestávku mezi dopoledním a odpoledním vyučováním tak lze strávit i jinak než s mobilem v ruce.

Fotky ze slavnostního otevření si můžete prohlédnout v galerii.

Školní knihovna
Školní knihovna
image_print

Soutěž v badatelské činnosti

Dne 6. října 2021 se tři žáci z 5. A, Max, Hanka a Marek, vydali na soutěž v badatelské činnosti Bádám, bádáš, bádáme, která se konala na ZŠ Březinova v Ostravě. Tomu nejprve předcházelo zapůjčení tří čidel školou, která soutěž pořádala, konkrétně k měření teploty, měření pH a měření vodivosti. Cílem soutěže bylo vytvořit badatelskou aktivitu s využitím minimálně jednoho čidla. Žáci se společně s paní učitelkou Mihálovou naučili čidla připojovat pomocí bluetooth, pomoci čidel měřit hodnoty a ty následně ukládat do počítače. Společně vytvořili námět s využitím čidla pH a teploty, tři týdny sledovali, měřili a zaznamenávali poznatky. Svou práci pak obhajovali v konkurenci 24 týmů převážně z druhého stupně. Přestože se neumístili na prvních třech místech, jejich práce byla porotou velmi chválena.

Prezentaci si můžete stáhnout zde: Bádám, bádáš, bádáme – final.pptx

image_print

Koncert Porubských trubačů

Ve středu 15. září 2021 zpříjemnili část dopoledne žákům naší školy svým vystoupením Porubští trubači. Soubor žesťových nástrojů působící při sousední ZUŠ J. Valčíka během asi hodinového koncertu předvedl dětem, že tyto hudební nástroje zvládnou zahrát nejrůznější hudební žánry a hrát na ně vůbec není nuda. Během koncertu zazněly například jazzové melodie, charleston, rock´n´roll, píseň M. Jacksona, známé hity jako Neposlušné tenisky Lucie Bílé či Boty proti lásce.

Brass Band s kapelníkem Pavlem Zatloukalem děti zapojil do koncertu a svým vystoupením na terase školy je nadchl. Podupávaly si, tleskaly do rytmu, měly dovoleno i křičet a užívaly si slunečný podzimní den. V řadách legendárního souboru mohly vidět také několik nynějších žáků naší školy i některé absolventy. Porubští trubači nám ukázali, že hudba povznáší tělo i ducha.

Trubači - koncert 2

Trubači - koncert 1

image_print

Badatelský den

V pátek 24. září 2021 DDM v Ostravě uspořádal v blízkosti rybníku v Ostravě-Pustkovci pro děti Badatelský den. Z naší školy se tohoto programu zúčastnily třídy 8.A a 9.B se svými třídními učitelkami. Žáci si mohli ve skupinkách postupně vyzkoušet badatelské aktivity, např. měření, v oblasti meteorologie, dále se seznámili s vodním hospodářstvím, pedologií či některými tématy z oblasti biologie. Všechny připravené činnosti žáky zaujaly a možná jim i pomohly s volbou dalšího profesního směřování.

image_print

Motoshow

V pátek 10. září 2021 mohly děti ze 4. – 6. tříd v prostoru kolem hřiště u hasičárny v Pustkovci obdivovat kaskadérské kousky jednoho z nejlepších světových kaskadérů A. Peschela. Jeho tým spolupracovníků v čele s panem Marcelem Honem celou akci pro děti výborně zorganizoval. Jako předjezdci se představili jeho svěřenec Sebastian Hon ze 6. třídy a dokonce také Sebastianův bratr Tobík, zatím navštěvující mateřskou školku. Po jezdeckých ukázkách si děti mohly prohlédnout motocykly Harley-Davidson, závodní motocykly, čtyřkolky a rovněž se na strojích se zkušenými jezdci projet. Tato možnost děti opravdu nadchla a kromě zážitků si každý z akce odnesl i něco na památku, třeba autogram jezdce, fotku, upomínkové předměty, a dostal i malé občerstvení.

Jsme rádi, že na nás pan Hon každý rok myslí a můžeme strávit skvělé dopoledne se silnými stroji. Těšíme se na příště. Kdo ví, možná se mezi letošními diváky najde nový jezdec a budoucí účinkující v této show.

image_print

Olympijský běh

Olympijský běh
Ve středu 8. září 2021 se na naší škole konal Olympijský běh. Běhu se zúčastnili žáci 1. stupně, důležitou roli však měli i žáci z devátých tříd, kteří doprovázeli nejmladší běžce či hlídali na kontrolách po celé trase, aby děti mohly běžet co nejvíce bezpečně. Běh odstartoval přesně v 10 hodin a trasa dlouhá přibližně 1 km vedla okolím školy směrem na hřiště. Nejrychlejší dívky a chlapci z každé kategorie dostali pěkné odměny. Nikdo ale nemusel být smutný, protože každý dostal za svou snahu diplom, medaili a sladkou odměnu. Na fotografie z běhu se můžete podívat ve fotogalerii a my už se těšíme zase na příště!
image_print