Vystoupení na porubské radnici

Dne 23. 11. 2022 náš pěvecký sbor Muzika vystoupil na porubské radnici v rámci akce „Vánoční ozdoba“. Akce byla velmi zdařilá. Děti se podílely na zdobení vánočního stromku, přítomni byli nejen rodiče, ale také zástupci obvodu Poruba v čele s paní starostkou Lucií Baránkovou. Naši zpěváci navodili atmosféru Vánoc a svým vystoupením pomohli k příjemné atmosféře večera.

Turnaj porubských škol ve florbalu

V pondělí 14.11.2022 se družstvo našich žáků ve složení M. Matyska, A. Recman, T. Křetinský, T. Kreis, P. Kruk, D. Křížka, A. Ficek, J. Kohut zúčastnilo florbalového turnaje porubských základ-ních a středních škol (jejich odpovídajících ročníků). Chlapci postoupili ze základní skupiny do fi-nále, které se konalo ve středu 16.11., a v něm obsadili pěkné 3.místo.

Všem blahopřejeme a děkujeme za úspěšnou reprezentaci naší školy.

Online adventní kalendář se šiframi

Milé děti, případně rodiče,

pro všechny je letos nachystán online Adventní kalendář se šiframi. Zkraťte si čekání na Ježíška a protáhněte mozkové závity. První políčko se otevře již zítra 1. prosince. Heslo na vstup do kalendáře je 2022. Po škole jsou QR kódy nebo odkaz najdete zde: https://www.advent-kalendar.cz/adventni-kalendar/1603

Bobřík informatiky

V týdnu od 7.11. do 11.11.2022 se pod vedením p. uč. Krátké naše škola zúčastnila celostátní soutěže Bobřík informatiky, kterou vyhlašuje Katedra informatiky Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Jedná se o online soutěž pro testování znalostí a dovedností žáků základních a středních škol v oblasti informatiky a informatického myšlení. Soutěžili jsme v kategoriích MINI (4.-5.třída) a BENJAMÍNCI (6.-7. třída). Žáci mohli získat max. 192 bodů a některým se to povedlo:

V kategorii MINI skončili na

1. místě KLICH Jakub (5.A) se 192 body
2. místě KOLÁŘ Václav (5.B) se 177 body
3. místě JÍCHOVÁ Adéla (4.A) se 156 body
V kategorii BENJAMÍNCI skončili na 1. místě Ficek Adam (7.B) se 192 body
2. místě ZAHRADNÍČEK Jakub (7.B) se 192 body
3. místě BREZŇANOVÁ Klára (7.B) se 180 body
Všem žákům blahopřejeme.

Výtvarný workshop

V pondělí 21. listopadu vyrazili druháci z áčka ze základní školy Josefa Valčíka do Galerie výtvarného umění v Ostravě na workshop Na kousky. Měli jedinečnou příležitost proniknout do světa umění a tvořit přímo před originály uměleckých děl ve výjimečném prostředí.

(Pokračování textu…)

Den bez batohu

Dne 23. listopadu se na ZŠ Valčíka konal Den bez batohu. Smyslem tohoto happeningu je připomenout miliony dětí na celém světě, které musí ujít do školy kilometry pěšky. Knihy a školní pomůcky přitom nosí v improvizovaných zavazadlech, protože si nemohou dovolit školní batohy. Happeningu se zúčastnily všechny třídy a pedagogický sbor včetně vedení školy. Akce se velice vydařila, v galerii se můžete podívat na fotografie.

Felix v Egyptě

V pondělí 21. listopadu navštívili druháci z áčka ze ZŠ Josefa Valčíka také knihovnu na Opavské. Tentokrát bylo tématem putování králíka Felixe. Plyšový králíček Felix se ztratil a hledá cestu domů. Z každého místa, které navštíví, posílá psaní. My jsme s Felixem navštívili Egypt a vyprávěli si o pyramidách, faraonech a pokladech. Také jsme rozluštili hieroglyfy a dozvěděli se, co bylo v zašifrované zprávě. Všichni jsme z této lekce byli nadšeni.

(Pokračování textu…)

Beseda se spisovatelem Jiřím Šanderou

V pátek 11. 11. navštívil naši školní knihovnu a žáky prvního stupně pan spisovatel Jiří Šandera, rodák z okresu Blansko, který miloval už od dětství knihy. Impulsem k napsání jeho první knihy byly až jeho vlastní děti. Jeho první pohádkový příběh vznikl na zahradě v houpací síti. Ocenění za povídku „Jak šel Pár facek do školy“ v soutěži Řehečská slepice v roce 2003 Jiřího Šanderu motivovalo proměnit jeho rukopisy v knihu. Momentálně má spisovatel na kontě 11 dětských knih pro děti předškolního i školního věku.

(Pokračování textu…)

Vánoční perníčky pro Géčko

Třídy 1. A, 2. A, 2. B, 3. B, 4. A, 4. B, 5. A a 5. B se opět zapojily výtvarných aktivit vyhlášených obchodním centrem Géčko. Po narozeninovém dortu loni na podzim a velikonoční kraslici letos na jaře přišlo nyní na řadu zdobení kartonových vánočních perníčků. Za svou skvělou práci všechny třídy získaly vánoční cukroví na vánoční besídku.

(Pokračování textu…)

Kreslíř roku

Dne 3.11.2022 proběhla v galerii Plato výtvarná soutěž Kreslíř roku určená pro výtvarně nadané žáky ve věku 13-15 let. Jejím pořadatelem je SUŠ Ostrava ve spolupráci s galerií Plato. Letos se této soutěže zúčastnily 4 žákyně ze 7.-9. tříd naší školy (E. Rykalová, E. Seidlová, D. Vaňová, L. Kotrlová) pod vedením paní uč. M. Mutinové. Jejich úkolem bylo během cca tří hodin vytvořit uhlem potrét přítomného modela/modelky a barvami zátiší. Několik fotografií ze soutěže naleznete ve fotogalerii.

Odborná porota posoudí práce všech účastníků a z nejlepších prací uspořádá v době od 1. do 8. prosince 2022 galerie Plato výstavu. Vernisáž výstavy proběhne spolu s předáním cen vítězům 1.12.2022 od 16 hodin opět v galerii Plato. Přijďte se podívat.

Soustředění sboru Rolnička

Podzim je v plném proudu a naše škola uspořádala na přelomu října a listopadu již druhé soustředění. Tentokrát vyjel do Penzionu Setina v Pusté Polomi dětský pěvecký sbor Rolnička pod vedením Martiny Hanelové a Ivany Šikulové. Vánoční program, který s dětmi nacvičovaly, bude plný svátečních melodií nejen v českém jazyce.

Naši žáci ze čtvrtých a pátých tříd byli sice zaneprázdněni intenzivním zpíváním, ale měli také prostor provětrat se, užít si posledních paprsků slunce a krásných podzimních dní, zapojit se do sportovních či vědomostních soutěží.

Fotografie najdete v galerii.

Veletrh středních škol

Ve středu 9. listopadu 2022 vyrazili žáci našich 9. tříd spolu se svými třídními učitelkami na Veletrh středních škol do obchodního centra Futurum v Ostravě-Fifejdách. U zástupců škol z celého Moravskoslezského kraje mohli získat informace potřebné pro rozhodování o budoucím povolání. Na jednom místě se mohli seznámit s nabídkou 43 středních škol z našeho kraje.

(Pokračování textu…)

Technická dovednost

Dne 24. října 2022 se 4 žáci naší školy zúčastnili pod vedením p. uč. Ivety Krátké soutěže „Technická dovednost“. Jejich soutěžním úkolem bylo vyrobit sázecí lopatku. Žáci dostali technický výkres, podle kterého postupovali. Pracovali s kovem a dřevem.
Této soutěže se zúčastnilo celkem 32 žáků a žákyň z různých škol Ostravy. Naši žáci byli úspěšní a obsadili:
2. místo Martin Seidl s 163 body a získal mobilní telefon
15. místo Lukáš Langer s 58 body a získal bluethooth reproduktor
22. místo Matyáš Kulich s 38 body a získal webkameru.

(Pokračování textu…)

Mezinárodní projekt Záložka do knihy spojuje školy

V průběhu září a října se 300 dětí z naší školy zapojilo do 13. ročníku mezinárodního česko-slovenského projektu Záložka do knihy spojuje školy, který spolupořádají Národný inštitút vzdelávania a mládeže a Knihovna Jiřího Mahena v Brně. Tématem letošního ročníku bylo: Můj literární příběh čeká na Tvé přečtení. Cílem tohoto projektu bylo navázání kontaktů mezi českými a slovenskými základními školami a osmiletými gymnázii a podpora čtenářství prostřednictvím výměny záložek do knih.

Žáci vytvořili v rámci projektu záložky do knih, na nichž libovolnou technikou ztvárnili letošní projektové téma a vyměnili si je s partnerskou slovenskou školou. V našem případě to byla Základná škola, Ul. 17. Novembra 31, Sabinov. Jak se dětem záložky povedly, můžete posoudit na fotografiích v galerii.

Výsledky školního kola Pythagoriády 2022

6.ročník: 

1.Darja Mikulina 6.B 13 b, Polina Sukhina 6.A 13 b

3. Orest Bondorčuk 6.B 12 b

celkem se zúčastnilo 16 žáků

7.ročník:

1. Daniel Ondrášek 7.A 12 b, Klára Brezňanová 7.B 12 b, Šimon Klich 7.A 12 b

4. Jakub Zahradníček 7.B 10 b, Václav Přeček 7.B 10 b

6. Dominika Frisherová 7.B 9 b

celkem se zúčastnilo 16 žáků

(Pokračování textu…)

Výsledky školního kola Přírodovědného klokana 2022

Nejlepší umístění v kategorii „kadet“ získali:

Alex Recman – 112 bodů, Sára Andrejevská – 110 bodů a Lukáš Langer – 107 bodů.

 

Pozorování zatmění Slunce

25. 10. 2022 měl možnost téměř celý 2. stupeň díky p. uč. Mutinové pozorovat 40% zatmění Slunce.  Tuto vzácnou příležitost budeme mít v našich končinách zase až v březnu 2025. 

Soustředění pěveckého sboru Bambule

Ve dnech 16. – 20. října 2022 se vydali členové dětského sboru Bambule spolu s p. uč. Gřesíkovou a Šikulovou na tradiční podzimní soustředění. Během něho se v areálu Setina Pustá Polom pilně nacvičoval repertoár na prosincový vánoční koncert. Kromě zpívání zbylo i trošku času na soutěže a hry v přírodě, ke kterým barevný podzim a hezké počasí přímo lákaly. Na děti čekala dokonce i stezka odvahy.
Všichni účastníci soustředění z 2.A i ze 3.A si soustředění maximálně užili, jak je ostatně vidět na fotografiích v galerii.

Veletrhy SŠ v letošním roce pro vycházející žáky devátých ročníků

V listopadu je naplánován Veletrh středních škol v OC FUTURUM Ostrava (9.11. 2022) a také Online veletrh středních škol Moravskoslezského kraje 2022/2023 (21.11. – 30.11. 2022).

Tradičně se uskuteční na Černé louce v Ostravě ve dnech 25. a 26. listopadu veletrh Student a Job.

Se všemi akcemi jsou žáci seznámeni výchovnou poradkyní. Vybraných veletrhů se účastní v rámci dopoledního vyučování.

Soutěžní den Hello Talks

V pátek 14. října 2022 se soutěžní družstva našich deváťáků (5 žáků z 9.A a 5 žáků z 9.B) vydala na Gymnázium Hello v Ostravě-Porubě. Výborně zorganizované dopoledne přineslo workshopy připravené studenty gymnázia z různých ročníků. Workshopy se zaměřily na různé státy světa, zajímavosti, tradice a jazyk těchto zemí, studenti se oblékli s ohledem na stát, který prezentovali, a připravili také jídlo a pití typické pro daný stát. Samozřejmostí bylo vedení workshopu v angličtině.

(Pokračování textu…)

Historická exkurze do Polska

Ve čtvrtek 13. října 2022 se žáci 8.A, 9.A a 9.B vydali na exkurzi do polského koncentračního tábora Osvětim-Březinka. Na místě se od zdejších průvodců dověděli podrobnosti o vzniku a fungování obou táborů, o životních i pracovních podmínkách vězňů pocházejících z mnoha zemí Evropy a také o jejich trýznění. Navzdory příznivému podzimnímu počasí si místo, kde nacisté připravili o život minimálně 1 300 000 lidí, ponechalo svou skličující atmosféru. Díky kvalitnímu výkladu, pohybu přímo po místech, kde vězni byli ubytováni, trestáni, posíláni na smrt, popravováni a pak spalováni se všichni mohli přenést přímo do doby před přibližně 80 lety, kdy se na tomto místě ocitaly i děti ve věku dnešních osmáků a deváťáků.

(Pokračování textu…)

Knihovnické lekce

Na počátku října děti z 1. A navštívily pobočku Knihovny města Ostravy na ul. Opavská, kde se zúčastnily lekce „V knihovně je lev“. Dozvěděly se, že v městských knihovnách je vítán každý, klidně i lev, pokud však dodržuje výpůjční řád knihovny a chová se dle pravidel. S milou paní knihovnicí si prohlédly dětské oddělení a zjistily, které knihy jsou pro prvňáčky nejvhodnější a několik si jich prohlédly. Už se těší, co je čeká na příští lekci.

(Pokračování textu…)

Informace ohledně přijímacího řízení na rok 2022 – 2023

Přihlášky na SŠ s talentovou zkouškou budeme potvrzovat na naší ZŠ v průběhu listopadu (termín odevzdání na SŠ je do 30. listopadu 2022).

Tiskopis přihlášky na SŠ pro denní studium si můžete stáhnout zde. Tiskopis přihlášky na SŠ s talentovou zkouškou si můžete stáhnout zde.

Termíny jednotných zkoušek z ČJ a M v tomto školním roce:

(Pokračování textu…)

Magický Senegal

V úterý 4. října se žáci 6.B a 8.B vydali do kina Luna na projekci Magický Senegal, která se konala v rámci projektu Planeta Země 3000. Díky poutavému filmu doplněnému také o průvodní slovo odborníka se děti dověděly mnohé o přírodě, kultuře a životě v Senegalu a také o tom, jak změny světového klimatu ohrožují právě tuto zemi.

Cílem projektu je zajímavým způsobem doplnit a propojit učivo přírodopisu a zeměpisu i upozornit na problémy současného světa. Zaměřuje se na zajímavé kouty naší planety a na místa, kam se člověk běžně s cestovní kanceláří nepodívá.

(Pokračování textu…)

Beseda se spisovatelem J. Svitákem

Žáky 4. a 5. ročníku navštívil ve středu 5. října ve škole spisovatel Jan Sviták (1983), který píše knihy pro děti (Čertovo kopyto, Pekelný advent, Luciferovo kopyto, Temný dům) i pro dospělé (Stará bolest). Za knihu Jedním dechem je zapsán v České knize rekordů, zároveň je iniciátorem a jedním z autorů knihy Šest nevinných, která vznikala veřejně v průběhu tří dnů.

(Pokračování textu…)

Tvoje škola je hned za rohem

Tak jako každý rok i letos čeká žáky 9. tříd zásadní rozhodnutí, kde budou v příštím školním roce pokračovat ve svém vzdělávání. S volbou by jim mohla pomoci každoroční přehlídka porubských středních škol, která proběhla v aule VŠB-TU Ostrava v úterý 27. září 2022.

(Pokračování textu…)