Pololetní prázdniny

Připomínáme rodičům a žákům, že jednodenní pololetní prázdniny připadnou na pátek 3. února 2023.

Lyžařský kurz na Skalce

V týdnu od 23. – 27. 1. 2023 proběhl v rámci školní družiny lyžařský kurz na Skalce. Kurzu se zúčastnilo celkem 16 dětí z 1. – 5. tříd. Lyžařský kurz byl určen jak dětem, které ještě nestály na lyžích, tak také těm, které už zkušenosti z lyžování měly. Pod vedením kvalifikovaných instruktorů udělaly děti během týdne velké pokroky. V pátek dorazili na svah i rodiče, aby se podívali na závěrečné závody svých dětí. Rodiče  a děti  byli s lyžařským kurzem velmi spokojeni. V galerii si můžete prohlédnout několik fotografií.

Den dvojčat

Ve čtvrtek 19. ledna se v ZŠ Valčíka konal pro radost a pobavení Den dvojčat. Zadáním bylo stát se na jeden den dvojčetem některého ze svých kamarádů. Dvojice, dokonce i trojice se dokonale sladily oblečením i účesy a všichni jsme si tento den moc užili. Do akce se zapojily nejen děti, ale i učitelé, vychovatelky a asistentky. Na video se můžete podívat zde (Youtube) a na fotografie se můžete podívat v galerii zde.

Online adventní kalendář – výsledky

Po celý prosinec měli žáci naší školy, učitelé, ale třeba i rodiče našich žáků možnost luštit šifry v online adventním kalendáři. Dnes proběhlo vyhodnocení. Všichni úspěšní řešitelé, kteří vytrvali až do posledního.  tedy Štědrého dne a odeslali všechny své odpovědi autorce (p. uč. Mihálové), si mohli přijít pro slíbenou odměnu nebo jim odměna byla zaslána. Všem děkujeme za účast!

(Pokračování textu…)

Výsledky Olympiády z českého jazyka

1. místo – Oprchalová Olga 9.A – postup do okresního kola
2. místo – Šindlerová Vendula a Fecurová Laura 9.A – postup do okresního kola
3. místo – Křetinský Tomáš 8.A – náhradník do okresního kola

Vánoční dílny školní družiny

Dne 20. prosince 2022 proběhla na naší škole akce nazvaná Vánoční dílna, kterou připravily paní vychovatelky ze školní družiny.
Děti si spolu s rodiči mohly vyrobit svícen z čerstvých jedlových větví, ozdobit perníčky a vyrobit vánoční dárečky. Díky šikovným maminkám a babičkám si práci osladily doneseným cukrovím.
Akce se zúčastnilo téměř 70 dětí a za zvuků koled si zpříjemnily dlouhé čekání na Ježíška. Fotografie najdete v galerii.

Koncert sboru Muzika a komorního sboru Ostrava

Dne 15. 12. se uskutečnil vánoční koncert DPS „MUZIKA“ a Komorního sboru Ostrava v pustkoveckém kostele. Koncert se nesl ve velmi příjemné atmosféře a navodil atmosféru Vánoc.
Přejeme všem krásné Vánoce a do nového roku přejeme hlavně zdraví a pohodu.

Fotografie si můžete prohlédnout v galerii a videa jsou ke zhlédnutí na našem Youtube kanále.

Proběhly Sportovní dny

V předvánočním čase hned dvakrát vyrazili žáci 5. – 9. tříd zocelit své tělo do sportovního centra Fajne v Ostravě-Porubě. V pátek 16. prosince a ve středu 21. prosince si pod dohledem trenérů vyzkoušeli badminton, squash, spinning, kruhový trénink a různé soutěživé hry, při kterých si kolikrát jen a prostě zablbli. Na koho se usmálo štěstí anebo kdo prokázal jistou dovednost, ten si odnesl i nějakou cenu.

Výkony byly velice povedené a zde je možné si prohlédnout nejlepší z toho, co se organizátorům podařilo zachytit: fotky, videosestřih a rozhovor. Další fotografie pak najdete v naší galerii.

Soutěž k Mezinárodnímu dni lidských práv

Dne 16. prosince 2022 se žákyně 9.A Viktoria Oreb a Ella Matysková zúčastnily 11. ročníku soutěže k Mezinárodnímu dni lidských práv, kterou pořádá Gymnázium Olgy Havlové pro žáky 9. tříd. Tématem letošního ročníku byla Práva žen. Děvčata si připravila prezentaci, kterou pak předvedla a obhajovala před porotou a dalšími dvanácti soutěžními týmy z dalších škol.

(Pokračování textu…)

Výsledky nejlepších žáků školního kola dějepisné olympiády

Termín: 9. prosince 2022

Počet účastníků: 14 žáků z 8. a 9. tříd

Maximální počet bodů: 60

Úspěšný řešitel: minimálně 36 bodů

Výsledky:

1. Nováková Emma, 2. Hummel Petr, 3. – 4. Stacha Samuel, 3. – 4. Macalík Vojtěch, 5. Kollárová Sofie, 6. Rudinská Markéta

Umístění v okresním kole Pythagoriády

7. ročník – zúčastnilo se 72 žáků: 20. K. Brezňanová, 30. Š. Klich, 64. D. Ondrášek

8. ročník – zúčastnilo se 29 žáků: 5. P. Hummel

9. ročník zúčastnilo se 62 žáků: 47. O. Konůpka, 56. T. Šodek

Všem zúčastněným GRATULUJEME a děkujeme za reprezentaci naší školy.

Výsledky školního kola Mladého chemika

3 nejlepší postupující žáci:

Konůpková D. (40 bodů), Fecurová L. (35 bodů) a Šindlerová V. (35 bodů)

Gratulujeme!

Úspěch v soutěži Oxford Illustrator

Ve čtvrtek 24. 11. 2022 se žáci naší školy zúčastnili soutěže Oxford Illustrator pořádané v ZŠ K. Pokorného v Ostravě-Porubě. Soutěž má již delší tradici a kombinuje výtvarnou výchovu s angličtinou.
Soutěžící obdrželi anglicky psaný text – ukázku z knihy Oxford readers publications, na jejímž základě vytvořili libovolnou výtvarnou technikou ilustraci na výkres formátu A4 – A3. Celkový čas na přečtení textu a vytvoření ilustrace byl maximálně 2 hodiny. O umístění rozhodovala  2 krité-ria: míra reprodukce textu a originalita výtvarné práce.
V soutěži nás velmi úspěšně reprezentovala Klára Kantorová z 5.A, která ve své kategorii (4. a 5. třída) tuto soutěž vyhrála, a Ellen Rykalová, jež obsadila 2. místo v kategorii 6. a 7. třída. Jejich zdařilé soutěžní práce si můžete prohlédnout na fotografiích a děvčatům blahopřejeme.

Mikulášská nadílka

Naší školou k velké radosti dětí letos 6. prosince po covidové pauze opět prošel Mikuláš se svou družinou a odměnil hodné děti v 1. až 5. třídách či domlouval těm zlobivým. Úkolu se velmi zodpo-vědně ujali žáci 9.B pod dohledem paní uč. Mutinové. Holky se proměnily v andílky i čertice, kluci v Mikuláše s čerty nebo ve fotografy a společně připravili mladším spolužákům dopoledne plné očekávání, překvapení i zábavy.
Na jejich práci navázala pekelná družina ve školní jídelně, která tentokrát všechny děti i zaměst-nance pozvala ke stolu a kromě oběda jim nadělila i pekelný perníček.
Den ve škole tak neuvěřitelně rychle uplynul a mnozí se už těší na příští rok. Naši deváťáci si za svou dnešní práci zaslouží poděkování. Fotografie si prohlédněte zde.

Vystoupení na porubské radnici

Dne 23. 11. 2022 náš pěvecký sbor Muzika vystoupil na porubské radnici v rámci akce „Vánoční ozdoba“. Akce byla velmi zdařilá. Děti se podílely na zdobení vánočního stromku, přítomni byli nejen rodiče, ale také zástupci obvodu Poruba v čele s paní starostkou Lucií Baránkovou. Naši zpěváci navodili atmosféru Vánoc a svým vystoupením pomohli k příjemné atmosféře večera.

Turnaj porubských škol ve florbalu

V pondělí 14.11.2022 se družstvo našich žáků ve složení M. Matyska, A. Recman, T. Křetinský, T. Kreis, P. Kruk, D. Křížka, A. Ficek, J. Kohut zúčastnilo florbalového turnaje porubských základ-ních a středních škol (jejich odpovídajících ročníků). Chlapci postoupili ze základní skupiny do fi-nále, které se konalo ve středu 16.11., a v něm obsadili pěkné 3.místo.

Všem blahopřejeme a děkujeme za úspěšnou reprezentaci naší školy.

Online adventní kalendář se šiframi

Milé děti, případně rodiče,

pro všechny je letos nachystán online Adventní kalendář se šiframi. Zkraťte si čekání na Ježíška a protáhněte mozkové závity. První políčko se otevře již zítra 1. prosince. Heslo na vstup do kalendáře je 2022. Po škole jsou QR kódy nebo odkaz najdete zde: https://www.advent-kalendar.cz/adventni-kalendar/1603

Bobřík informatiky

V týdnu od 7.11. do 11.11.2022 se pod vedením p. uč. Krátké naše škola zúčastnila celostátní soutěže Bobřík informatiky, kterou vyhlašuje Katedra informatiky Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Jedná se o online soutěž pro testování znalostí a dovedností žáků základních a středních škol v oblasti informatiky a informatického myšlení. Soutěžili jsme v kategoriích MINI (4.-5.třída) a BENJAMÍNCI (6.-7. třída). Žáci mohli získat max. 192 bodů a některým se to povedlo:

V kategorii MINI skončili na

1. místě KLICH Jakub (5.A) se 192 body
2. místě KOLÁŘ Václav (5.B) se 177 body
3. místě JÍCHOVÁ Adéla (4.A) se 156 body
V kategorii BENJAMÍNCI skončili na 1. místě Ficek Adam (7.B) se 192 body
2. místě ZAHRADNÍČEK Jakub (7.B) se 192 body
3. místě BREZŇANOVÁ Klára (7.B) se 180 body
Všem žákům blahopřejeme.

Výtvarný workshop

V pondělí 21. listopadu vyrazili druháci z áčka ze základní školy Josefa Valčíka do Galerie výtvarného umění v Ostravě na workshop Na kousky. Měli jedinečnou příležitost proniknout do světa umění a tvořit přímo před originály uměleckých děl ve výjimečném prostředí.

(Pokračování textu…)

Den bez batohu

Dne 23. listopadu se na ZŠ Valčíka konal Den bez batohu. Smyslem tohoto happeningu je připomenout miliony dětí na celém světě, které musí ujít do školy kilometry pěšky. Knihy a školní pomůcky přitom nosí v improvizovaných zavazadlech, protože si nemohou dovolit školní batohy. Happeningu se zúčastnily všechny třídy a pedagogický sbor včetně vedení školy. Akce se velice vydařila, v galerii se můžete podívat na fotografie.

Felix v Egyptě

V pondělí 21. listopadu navštívili druháci z áčka ze ZŠ Josefa Valčíka také knihovnu na Opavské. Tentokrát bylo tématem putování králíka Felixe. Plyšový králíček Felix se ztratil a hledá cestu domů. Z každého místa, které navštíví, posílá psaní. My jsme s Felixem navštívili Egypt a vyprávěli si o pyramidách, faraonech a pokladech. Také jsme rozluštili hieroglyfy a dozvěděli se, co bylo v zašifrované zprávě. Všichni jsme z této lekce byli nadšeni.

(Pokračování textu…)

Beseda se spisovatelem Jiřím Šanderou

V pátek 11. 11. navštívil naši školní knihovnu a žáky prvního stupně pan spisovatel Jiří Šandera, rodák z okresu Blansko, který miloval už od dětství knihy. Impulsem k napsání jeho první knihy byly až jeho vlastní děti. Jeho první pohádkový příběh vznikl na zahradě v houpací síti. Ocenění za povídku „Jak šel Pár facek do školy“ v soutěži Řehečská slepice v roce 2003 Jiřího Šanderu motivovalo proměnit jeho rukopisy v knihu. Momentálně má spisovatel na kontě 11 dětských knih pro děti předškolního i školního věku.

(Pokračování textu…)

Vánoční perníčky pro Géčko

Třídy 1. A, 2. A, 2. B, 3. B, 4. A, 4. B, 5. A a 5. B se opět zapojily výtvarných aktivit vyhlášených obchodním centrem Géčko. Po narozeninovém dortu loni na podzim a velikonoční kraslici letos na jaře přišlo nyní na řadu zdobení kartonových vánočních perníčků. Za svou skvělou práci všechny třídy získaly vánoční cukroví na vánoční besídku.

(Pokračování textu…)

Kreslíř roku

Dne 3.11.2022 proběhla v galerii Plato výtvarná soutěž Kreslíř roku určená pro výtvarně nadané žáky ve věku 13-15 let. Jejím pořadatelem je SUŠ Ostrava ve spolupráci s galerií Plato. Letos se této soutěže zúčastnily 4 žákyně ze 7.-9. tříd naší školy (E. Rykalová, E. Seidlová, D. Vaňová, L. Kotrlová) pod vedením paní uč. M. Mutinové. Jejich úkolem bylo během cca tří hodin vytvořit uhlem potrét přítomného modela/modelky a barvami zátiší. Několik fotografií ze soutěže naleznete ve fotogalerii.

Odborná porota posoudí práce všech účastníků a z nejlepších prací uspořádá v době od 1. do 8. prosince 2022 galerie Plato výstavu. Vernisáž výstavy proběhne spolu s předáním cen vítězům 1.12.2022 od 16 hodin opět v galerii Plato. Přijďte se podívat.

Soustředění sboru Rolnička

Podzim je v plném proudu a naše škola uspořádala na přelomu října a listopadu již druhé soustředění. Tentokrát vyjel do Penzionu Setina v Pusté Polomi dětský pěvecký sbor Rolnička pod vedením Martiny Hanelové a Ivany Šikulové. Vánoční program, který s dětmi nacvičovaly, bude plný svátečních melodií nejen v českém jazyce.

Naši žáci ze čtvrtých a pátých tříd byli sice zaneprázdněni intenzivním zpíváním, ale měli také prostor provětrat se, užít si posledních paprsků slunce a krásných podzimních dní, zapojit se do sportovních či vědomostních soutěží.

Fotografie najdete v galerii.

Veletrh středních škol

Ve středu 9. listopadu 2022 vyrazili žáci našich 9. tříd spolu se svými třídními učitelkami na Veletrh středních škol do obchodního centra Futurum v Ostravě-Fifejdách. U zástupců škol z celého Moravskoslezského kraje mohli získat informace potřebné pro rozhodování o budoucím povolání. Na jednom místě se mohli seznámit s nabídkou 43 středních škol z našeho kraje.

(Pokračování textu…)

Technická dovednost

Dne 24. října 2022 se 4 žáci naší školy zúčastnili pod vedením p. uč. Ivety Krátké soutěže „Technická dovednost“. Jejich soutěžním úkolem bylo vyrobit sázecí lopatku. Žáci dostali technický výkres, podle kterého postupovali. Pracovali s kovem a dřevem.
Této soutěže se zúčastnilo celkem 32 žáků a žákyň z různých škol Ostravy. Naši žáci byli úspěšní a obsadili:
2. místo Martin Seidl s 163 body a získal mobilní telefon
15. místo Lukáš Langer s 58 body a získal bluethooth reproduktor
22. místo Matyáš Kulich s 38 body a získal webkameru.

(Pokračování textu…)